reklama

Je to normálne, kde sa ocitlo naše školstvo?

Asi pred mesiacom som čítal článok na stránke českeho týždenníku Ekonom. Stálo v ňom, že najväčšie české firmy ako Agrofert, ČEZ a ešte jedna firma, ktorú som si nezapamätal, nemajú dostatočne vzdelaných nových zamestnancov. Samozrejme za to môže nedostatočná úroveň školstva. No pozoruhodné je, že prezidenti týchto spoločností reagujú tým, že si chcú otvoriť vlastné školy, v ktorých si vyučia svojich budúcich zamestnancov. Všetci vieme, aká je situácia slovenského školstva, no kto zachráni nás?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: dborck.wordpress.com)

Nieje to tak dávno, čo som opustil strednú školu. Je to vlastne len niečo okolo dvoch mesiacov, čo som maturoval na gymnáziu. A z vlastnej skúsenosti viem, aký žiaci sa zhromažďovali v našej škole v nižších ročníkoch. Keď som sa ja hlásil na túto školu pred štyrmi rokmi, bolo celkom tažké dostať sa na gynázium. Prijatiu predchádzalo celoslovenské testovanie žiakov deviateho ročníka a takisto príjmacia skúška. Dnešní deviataci už ani nevedia, čo to prijímačky na strednú školu sú. Ak uvážime, že je to rozdiel štyroch rokov, je na zaplakanie to, kde sme sa za tak krátky čas ocitli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Minulý rok sa na našu školu hlásila necelá dvojstovka deviatakov. Zobrali skoro všetkých. Keď vezmeme do úvahy, že táto škola je považovaná za jednu z dvoch najlepších v Bystrici, je nemysliteľné aby prijímala žiakov v osmich, či deviatich kolách prijímacieho konania. Pred štyrmi rokmi nebolo možné, aby sa tam dostali ľudia s trojkami na základnej škole. Radšej si nechcem ani predstaviť, akí žiaci už len musia navštevovať stredné odborné školy alebo bývalé učňovky.

Pritom len nechápavo krútim hlavou, keď mi otec rozpráva, aká to bola za jeho čias frajerina dostať sa na stavebnú alebo elektrotechnickú priemyslovku. Dnes je to zberné miesto pre ľudí, ktorým je úplne ale úplne jedno akú školu vyštudujú. Po maturite idú umývať riady do Anglicka. Nečudo, že tieto zamestnania strácajú na hodnote, keď študenti v podstate študujú odbor, pre ktorý nemajú záujem. Je to začarovaný kruh a ťažko povedať, kde bol ten bod zlomu, kde sa to celé začalo. Isté je len to, že sa to stalo príliš rýchlo. A takisto rýchlo to treba aj riešiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takisto prichádza aj otázka, aký má vôbec to naše školstvo zmysel. Ak si firma musí doúčať budúceho zamestnanca v základných veciach, ktoré mal vedieť už zo štúdia na strednej škole.

A možno je to normálne. Erik Hoffer raz napísal:

"V časoch zmien,

študenti dedia zem,

zatiaľ čo učením zisťujú,

že majú skvelé vybavenie,

pôsobiť vo svete,

ktorý už nieje.

Michal Horák

Michal Horák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent strojného inžinierstva a podnikovej ekonomiky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu