reklama

Ako sa na klimatické zmeny pozerá 8% obyvateľstva, časť 1.

Pred dvomi či tromi rokmi sa mi dostala do rúk kniha od vtedy čerstvého českého prezidenta, Václava Klausa. Názov tejto útlej knižky je Modrá, nikoli zelená planeta. Dá sa povedať, že on je v naších končinách akýsi hlásateľ tohto názoru na problém divadla okolo globálneho otepľovania. Chcem sem pridať niekoľko článkov k tomuto fenoménu. Pretože niektoré myšlienky je nemožné dať dokopy lepšie ako sami autori, do veľkej miery pôjde o citácie z dvoch kníh. Už zmienenej Klausovej knihy Modrá, nikoli zelená planeta a knihy od Bjorna Lomborga s názvom Zchlaďte hlavy! Všetky informácie sú zozbierané z týchto dvoch kníh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Tieto články som dal dokopy vrámci ročníkovej práce v treťom ročníku na gymnáziu. Prvý článok je úvod do problému.

Václav Klaus. Tento významný český politik je známy tým, že si nenechá svoj názor len tak vziať a rád pláva proti prúdu. Veď sme sa o tom presvedčili aj pri hlasovaní o prijatí Lisabonskej zmluvy, európskej ústavy. Je otvoreným odporcom integrovanej EÚ, čo rád dáva najavo a za to nieje práve obľúbený na politickej scéne. Už niekoľkokrát sme sa však presvedčili, že jeho prognózy sa nakoniec s odstupom niekoľkých rokov naplnili a tak to je aj s aktuálnym problémom EÚ, krachujúcim Gréckom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už na obálke sa Klaus pýta:“Co je ohroženo: klima, nebo svoboda?“. Túto otázku sa snaží Klaus objasniť v jeho diele. Táto otázka ma zaujala, pretože prináša iný pohľad na informácie, ktorými sme denno-denne zahataní z médii. Z novín a z televízii sme nabádaný k tomu, aby sme uverili, že kvôli následkom znečisťovania životného prostredia sa na ľudstvo ženie neodvrátiteľná katastrofa. Je to na prvý pohľad bezútešná situácia, no na druhej strane sa musíme opýtať: Je to pravda alebo propaganda? Je jasné že v 20. storočí ľudstvo začalo produkovať niekoľkonásobne viac CO2. Otázka znie, či je jedinou možnou odpoveďou je hystéria a bezhlavé výdavky na premrštené programy znižujúce CO2.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V týchto článkoch chcem zahrnúť aj iné výsledky nadobudnuté v danej oblasti ako tie, ktoré sú nám podávané z masmédií. Jeden zo zakladateľov enviromentalistov, Paul Ehrlich, v roku 1968 navrhoval zmenu ústavy USA, pretože podľa jeho mienky svet nedokáže absorbovať obrovský populačný rast amerického obyvateľstva. Dnes, v dobe, keď je na svete skoro o tretinu viacej ľudí, sa nám tieto návrhy zdajú byť absurdné. Je potrebné zastaviť túto umelo vytvorenú paniku okolo globálneho otepľovania, aby sa ľudstvo v roku 2200 nesmialo na tom, že najväčším problémom civilizácie 21. storočia bolo niečo tak banálne, ako globálne otepľovanie.

Michal Horák

Michal Horák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent strojného inžinierstva a podnikovej ekonomiky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu