Je to normálne, kde sa ocitlo naše školstvo?

Autor: Michal Horák | 6.7.2011 o 19:32 | (upravené 7.7.2011 o 0:07) Karma článku: 6,97 | Prečítané:  1063x

Asi pred mesiacom som čítal článok na stránke českeho týždenníku Ekonom. Stálo v ňom, že najväčšie české firmy ako Agrofert, ČEZ a ešte jedna firma, ktorú som si nezapamätal, nemajú dostatočne vzdelaných nových zamestnancov. Samozrejme za to môže nedostatočná úroveň školstva. No pozoruhodné je, že prezidenti týchto spoločností reagujú tým, že si chcú otvoriť vlastné školy, v ktorých si vyučia svojich budúcich zamestnancov. Všetci vieme, aká je situácia slovenského školstva, no kto zachráni nás?

 dborck.wordpress.com

Nieje to tak dávno, čo som opustil strednú školu. Je to vlastne len niečo okolo dvoch mesiacov, čo som maturoval na gymnáziu. A z vlastnej skúsenosti viem, aký žiaci sa zhromažďovali v našej škole v nižších ročníkoch. Keď som sa ja hlásil na túto školu pred štyrmi rokmi, bolo celkom tažké dostať sa na gynázium. Prijatiu predchádzalo celoslovenské testovanie žiakov deviateho ročníka a takisto príjmacia skúška. Dnešní deviataci už ani nevedia, čo to prijímačky na strednú školu sú. Ak uvážime, že je to rozdiel štyroch rokov, je na zaplakanie to, kde sme sa za tak krátky čas ocitli.

Minulý rok sa na našu školu hlásila necelá dvojstovka deviatakov. Zobrali skoro všetkých. Keď vezmeme do úvahy, že táto škola je považovaná za jednu z dvoch najlepších v Bystrici, je nemysliteľné aby prijímala žiakov v osmich, či deviatich kolách prijímacieho konania. Pred štyrmi rokmi nebolo možné, aby sa tam dostali ľudia s trojkami na základnej škole. Radšej si nechcem ani predstaviť, akí žiaci už len musia navštevovať stredné odborné školy alebo bývalé učňovky.

Pritom len nechápavo krútim hlavou, keď mi otec rozpráva, aká to bola za jeho čias frajerina dostať sa na stavebnú alebo elektrotechnickú priemyslovku. Dnes je to zberné miesto pre ľudí, ktorým je úplne ale úplne jedno akú školu vyštudujú. Po maturite idú umývať riady do Anglicka. Nečudo, že tieto zamestnania strácajú na hodnote, keď študenti v podstate študujú odbor, pre ktorý nemajú záujem. Je to začarovaný kruh a ťažko povedať, kde bol ten bod zlomu, kde sa to celé začalo. Isté je len to, že sa to stalo príliš rýchlo. A takisto rýchlo to treba aj riešiť.

Takisto prichádza aj otázka, aký má vôbec to naše školstvo zmysel. Ak si firma musí doúčať budúceho zamestnanca v základných veciach, ktoré mal vedieť už zo štúdia na strednej škole.

A možno je to normálne. Erik Hoffer raz napísal:

"V časoch zmien,

študenti dedia zem,

zatiaľ čo učením zisťujú,

že majú skvelé vybavenie,

pôsobiť vo svete,

ktorý už nieje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?