reklama

Problém Grécka je ako obchvat Budapešti

Pýtate sa prečo? Možno ste už počuli vtip o budapeštianskom dialničnom obchvate. Každý o ňom počul, no nikto ho nikdy nevidel. Problém Grécka je mu podobný, i keď trochu z iného súdka. Každý pozná riešenie, no takmer nikto z kompetentných ho nechce praktizovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu
(zdroj: indexfunds.sk)

Vynára sa otázka, kto je v tejto veci kompetentný. I keď každý štát sa tvári ako nezávislý, v žiadnom prípade to tak celkom nieje. Veď o tom je politika. Všetci skáčeme tak trochu okolo Nemecka. O kom inom je Európska únia? Eurom pekne potichu ovládli pomaly celú Európu. Stratili sme vlastnú menu, stratili sme aktívny kontakt s vonkajším svetom. A donedávna sme im boli za to vďační.

Chybička se však vbloudila a Grécko nás vyškolilo na hruškách. Celok je taký silný aký silný je jeho najslabší článok. Keď sa dnes postupne vynárajú informácie o niektorých gréckych zákonoch, respektíve pravidlách alebo zvyklostiach fungovania gréckej spoločnosti, človeku až zastáva rozum, ako sa tento štát mohol niekedy stať členom eurozóny. Spomeniem napríklad len pravidelné veľkonočné, letné a vianočné prémie štátnych zamestnancov vo výške približne dvoch mesačných platov. Niekde som čítal zaujímavý postreh, že v dnešnej dobe je paradox, že práve tento štát nám priniesol pojem demokracia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takmer všetci ekonómovia sa zhodnú na tom, že bankrot Grécka je nevyhnutná záležitosť. Gréci si budú proste musieť odpykať to, že si doteraz žili nadpomery. I keď vzhľadom na obrovské rozdiely medzi chudobným a bohatým obyvateľstvom, je pomerne ťažké určiť, kto bol v tejto spoločnosti vlastne ten žijúci si nadpomery. Budú sa musieť zmieriť s tým, že príde niekoľko ťažkých rokov plných reforiem a zmien v organizácii štátu, ktoré ich budú musieť znova postaviť na nohy. Ľahko sa o tom hovorí, no správne veci často zabolia. A pumpovanie peňazí nieje ten liek na vyliečenie chorého systému.

Grécky systém je chorý pes na odstrel. Ani ďaľší euroval, ani štátne dlhopisy ich nezachránia. Všetci to vedia, ale zrejme sú v tom iné záujmy. Žeby mali nemecké a francúzske banky uviaznutého priveľa kapitálu v gréckych dlhopisoch? ECB má 70 miliárd gréckych cenných papierov. Žeby daľší začarovaný kruh? Kde je tá pekná rozprávka o spoločne prosperujúcej Európe?

Michal Horák

Michal Horák

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent strojného inžinierstva a podnikovej ekonomiky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu