Ako sa na klimatické zmeny pozerá 8% obyvateľstva, časť 1.

Autor: Michal Horák | 23.7.2011 o 10:56 | (upravené 23.7.2011 o 19:15) Karma článku: 5,02 | Prečítané:  1465x

Pred dvomi či tromi rokmi sa mi dostala do rúk kniha od vtedy čerstvého českého prezidenta, Václava Klausa. Názov tejto útlej knižky je Modrá, nikoli zelená planeta. Dá sa povedať, že on je v naších končinách akýsi hlásateľ tohto názoru na problém divadla okolo globálneho otepľovania. Chcem sem pridať niekoľko článkov k tomuto fenoménu. Pretože niektoré myšlienky je nemožné dať dokopy lepšie ako sami autori, do veľkej miery pôjde o citácie z dvoch kníh. Už zmienenej Klausovej knihy Modrá, nikoli zelená planeta a knihy od Bjorna Lomborga s názvom Zchlaďte hlavy! Všetky informácie sú zozbierané z týchto dvoch kníh.

Tieto články som dal dokopy vrámci ročníkovej práce v treťom ročníku na gymnáziu. Prvý článok je úvod do problému.

Václav Klaus. Tento významný český politik je známy tým, že si nenechá svoj názor len tak vziať a rád pláva proti prúdu. Veď sme sa o tom presvedčili aj pri hlasovaní o prijatí Lisabonskej zmluvy, európskej ústavy. Je otvoreným odporcom integrovanej EÚ, čo rád dáva najavo a za to nieje práve obľúbený na politickej scéne. Už niekoľkokrát sme sa však presvedčili, že jeho prognózy sa nakoniec s odstupom niekoľkých rokov naplnili a tak to je aj s aktuálnym problémom EÚ, krachujúcim Gréckom.

Už na obálke sa Klaus pýta:“Co je ohroženo: klima, nebo svoboda?“. Túto otázku sa snaží Klaus objasniť v jeho diele. Táto otázka ma zaujala, pretože prináša iný pohľad na informácie, ktorými sme denno-denne zahataní z médii. Z novín a z televízii sme nabádaný k tomu, aby sme uverili, že kvôli následkom znečisťovania životného prostredia sa na ľudstvo ženie neodvrátiteľná katastrofa. Je to na prvý pohľad bezútešná situácia, no na druhej strane sa musíme opýtať: Je to pravda alebo propaganda? Je jasné že v 20. storočí ľudstvo začalo produkovať niekoľkonásobne viac CO2. Otázka znie, či je jedinou možnou odpoveďou je hystéria a bezhlavé výdavky na premrštené programy znižujúce CO2.

V týchto článkoch chcem zahrnúť aj iné výsledky nadobudnuté v danej oblasti ako tie, ktoré sú nám podávané z masmédií. Jeden zo zakladateľov enviromentalistov, Paul Ehrlich, v roku 1968 navrhoval zmenu ústavy USA, pretože podľa jeho mienky svet nedokáže absorbovať obrovský populačný rast amerického obyvateľstva. Dnes, v dobe, keď je na svete skoro o tretinu viacej ľudí, sa nám tieto návrhy zdajú byť absurdné. Je potrebné zastaviť túto umelo vytvorenú paniku okolo globálneho otepľovania, aby sa ľudstvo v roku 2200 nesmialo na tom, že najväčším problémom civilizácie 21. storočia bolo niečo tak banálne, ako globálne otepľovanie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Návrat Ščurka z basy k hokeju: vražda, klamstvá aj podozrenie z korupcie

Pôvodne mu hrozilo až 20 rokov. Prečo dostal hokejista Ščurko za brutálnu vraždu rozhodcu Mareka Liptaja len mierny trest.

SVET

Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie. Má už 226 obetí

Tisíce ľudí utekali ulicami, padali aj budovy. Medzi obeťami sú aj deti.

ŠPORT

Saganov debut na MS: žalúdočné problémy a hnev

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?